2022-02-28
Naujienos

Kaune įsikūrę inžinieriai save lygina su Dakaro lenktynininkus palaikančiais technikais

14 min read

Kaune veikianti inžinerijos įmonė kartais iš pirmo žvilgsnio neįveikiamas klientų problemas sprendžia kurdama originalius vienetinius įrenginius. Pasak inžinierių komandos, technikos sektorius nenustoja vystytis, o sprendimai, pagreitinantys bei palengvinantys darbą, yra reikalingi nuolat. Todėl kuriant inovacijas įmonei darbo nepritrūksta.

Sukaupta ilgametė patirtis

„Nesame Dakaro ralio lenktynininkai, krepšininkai ar kiti laurus ir tarptautinius apdovanojimus skinantys sportininkai. Dažniausiai esame už kadro, tarsi juos palaikantis techninis personalas. Techniškai gerai atliekame darbus ir padedame gamykloms bei įmonėms spręsti iškylančias problemas“, – taip apie UAB „Aksonas“ veiklą pasakoja įmonės direktorius Vytautas Daniulaitis.

Kaune įsikūrusi įmonė nuolat vykdo mokslinės, technologinės ir eksperimentinės plėtros  projektus bei gamina darbo efektyvumą ir našumą didinančius įrenginius pramonei, pavyzdžiui, įvairias stakles, transporterius, dozatorius. Net 80 proc. iš šių gaminių yra sukurti pagal originalų vienetinį projektą.

Daniulaitis pasakoja, kad UAB „Aksonas“ veiklos pradžia nebuvo lengva. 2005 m. darbus įmonės steigėjai pradėjo tiesiog garaže, kai inžinerijos srityje sukauptą 15 m. patirtį nusprendė pasitelkti kuriant savo verslą. Pasak pašnekovo, iš pradžių komanda ne visai įsivaizdavo, kaip reikėtų vystyti norimą veiklą, ir situaciją matė kiek per rožinius akinius. Be to, į klausimus, kaip išspręsti iš pirmo žvilgsnio elementarius klausimus, ne visada gali atsakyti net ir verslo konsultantai.

Tačiau įmonės įkūrėjai nestokojo entuziazmo ir po truputį ėmė sulaukti pirmųjų užsakymų. Kas pusmetį plėtėsi ir komandos narių gretos. Šiandien UAB „Aksonas“ darbuojasi 15 specialistų, tarp kurių tvirtą įmonės branduolį sudarantys gaminamų įrenginių surinkėjai ir daugiau kaip 30 m. patirtį mašinų gamybos srityje sukaupę inžinieriai.

Sprendžia klientų bėdas

Inžinerijos specialistai klientams teikia paslaugas nuo A iki Z, t. y. pageidaujamą įrenginį ne tik suprojektuoja, bet ir pagamina. Kiekvieną UAB „Aksonas“ darbo dieną lydi klientams kuriamos vis naujos, jų veiklą palengvinančios inovacijos. V. Daniulaičio teigimu, šiais laikais inžinerijos sektorius pažengęs taip toli, jog visko žinoti ir pasirūpinti visomis veiklai reikalingomis priemonėmis pavienės įmonės tiesiog negali.

„Dėl aukšto technikos išsivystymo egzistuoja tiek niuansų, jog ypač svarbi tampa specializacija tam tikroje siauroje srityje. Tik nedidelė dalis, maždaug 1 proc. klientų, patys geba atlikti visus reikalingus darbus. Tokiu atveju juos tereikia užvesti reikiamu keliu.

Tačiau dauguma prašo 100 proc. įgyvendinamos paslaugos. Būna taip, kad žmonės turi idėją, tačiau nežino, kaip ją įgyvendinti. Mūsų inžinierių darbas yra laužyti galvas, kaip partneriams pasiūlyti jiems kylančių klausimų sprendimus ir padėti išpildyti turimas mintis“, – pasakoja inžinerijos įmonės direktorius.

Jam antrina ir vienas iš UAB „Aksonas“ įkūrėjų Andrius Mikučiauskas, atsakingas už įmonėje kuriamų įrenginių konstravimą ir projektavimą. Pasak jo, nors pagrindiniai mechanikos principai išlieka nepakitę, tačiau inžinerijos sektorius išties evoliucionuoja, atsiranda daugiau elektronikos, programavimo, informaciją sekančių ir renkančių daviklių naujovių. Į šiuos atsinaujinimus reaguoja bei esamus sprendimus veikloje pritaikyti stengiasi ir UAB „Aksonas“ inžinieriai.

Džiugina pasiekti rezultatai

Per beveik 17 veiklos metų Kaune įsikūrusi inžinerijos įmonė spėjo įgyvendinti jau kelis šimtus sėkmingų projektų. UAB „Aksonas“ klientų spektras platus – nuo mokslinių tyrimų įstaigų iki žemdirbyste ar ūkio darbais užsiimančių bendrovių. Visgi dažniausiai bendradarbiaujama su pramonės sektoriaus užsakovais.

Įmonės klientai – tokios gerai žinomos bendrovės kaip „Achema“, „Lifosa“ ar „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Būtent su pastaruoju, sparčiai besiplečiančiu klientu UAB „Aksonas“ įgyvendina ne vieną nestandartinį projektą. Tarp jau sukurtų gaminių – 0,05 g tikslumu veikiantis dozatorius bei šiuo metu baigiamas konstruoti aparatas, kuris turėtų gebėti pjaustyti plauko storio vamzdelius. Pasak originalius įrenginius kuriančių inžinierių, kartais klientų pateiktas užduotis yra labai sunku išspręsti, o visi įmonės įgyvendinami projektai reikalauja didelio preciziškumo.

„Kaip sako aktoriai – geriausias jų vaidmuo dar nesuvaidintas. Mūsų darbe lygiai taip pat. Visi projektai yra savaip įdomūs, o per įmonės gyvavimo laikotarpį nesame sukūrę nė vieno tokio paties įrenginio. Kiekvieno užsakovo problemos skirtingos, dėl to skiriasi ir jų sprendimo būdai. Todėl mūsų darbe labiausiai džiugina pasiektas rezultatas, kai sukonstruojame veikiantį įrenginį. Kuriant kažką naujo, visuomet juntamas nerimas, jog kažkas gali nepavykti. Tad sėkmingai užbaigus darbą tarsi akmuo nuo širdies nusiridena“, – pasakoja A. Mikučiauskas.

Visgi, pašnekovo teigimu, sunkiausia inžinieriaus darbo dalis ir yra iš keleto galimų pasirinkimų atrasti labiausiai tinkantį sprendimą, kurį priėmus kuriama technologija veiks taip, kaip suplanuota. Pasak inžinieriaus, viskas nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti, nes visuomet atsiranda nenumatytų aplinkybių. Tačiau kylančius sunkumus padeda išspręsti komandinis darbas ir patikimi, savo veiklai atsidavę kolegos.

Svarbiausia kokybė ir ilgaamžiškumas

Kalbėdamas apie įgyvendinamus projektus, UAB „Aksonas“ vadovas V. Daniulaitis pasakoja, kad kasmet jo vadovaujama komanda sulaukia bent vieno naujo užsakovo. Dažniausiai apie UAB „Aksonas“ jie išgirsta iš kitų šios įmonės paslaugomis pasinaudojusių ir jų kokybe patenkintų verslų. Pašnekovo teigimu, panašaus profilio įmonių Lietuvoje nėra daug, todėl darbų ir naujų užduočių inžinieriams visuomet pakanka.

„Gavę užsakymą ilgai galvojame, stengiamės įrenginį geriau gaminti lėčiau ir ilgiau, tačiau sukurti jį tokį, jog vėliau sėkmingai veiktų. Pramonėje gaminys turi dirbti tarsi degalų kolonėlė, t. y. 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę. Jei tik padarysi klaidelę, patingėsi ar kažko nežinosi – po 2–3 mėn. įrenginys sustos.

Todėl mūsų darbe reikia susikoncentruoti, neskubėti, dirbti atsakingai. Pamoką, jog viską reikia daryti kaip įmanoma geriau, jau išmokome. Kartais kai kurie užsakovai nori, kad darbus atliktume sparčiau, tačiau mūsų veiklos specifiką suprantantys klientai ir toliau su mumis dirba“, – dėsto pašnekovas.

Vystydama veiklą, UAB „Aksonas“ taip pat bendradarbiauja su mokslo įstaigomis. Šiuo metu drauge įgyvendina naują projektą su Kauno technologijos universitetu. Praeityje įmonė taip pat sėkmingai plėtojo partnerystę su Japonijos universitetu, sukūrusiu žmogaus rankos prototipą, bei buvo vienintelė humanoidinių robotų manipuliatorių atstovė Europoje.

Partnerystės – taupo laiką ir teikia naujas galimybes

Partnerysčių svarbą V. Daniulaitis pabrėžia ir kalbėdamas apie gana rizikingą siūlomų paslaugų eksportą į kitas šalis. Jo teigimu, paprastai inžinerinius įrenginius gaminančioms įmonėms patogiau būti arčiau kliento tam, kad prireikus galėtų paprasčiau jį pasiekti. Tačiau žengti į užsienio rinkas, pirmiausia Skandinavijos šalis, gali padėti narystė „Rocket Cluster“.

Ši organizacija jungia skirtingų inžinerijos sričių profesionalus tam, jog dalindamiesi žiniomis ir patirtimis drauge per trumpesnį laiką jie galėtų pateikti geriausiai klientų lūkesčius atitinkančius sprendimus. UAB „Aksonas“ direktorius pasakoja, kad per porą bendradarbiavimo metų su klasterio partneriais jau spėjo įgyvendinti keletą sėkmingų projektų.

„„Rocket Cluster“ vienija viena kitą papildančias įmones. Vienos iš jų turi iniciatyvius vadybininkus, kitos yra atsakingos už automatikos ir valdymo sistemų, reikalingų ir mūsų mechaniniams įrenginiams, paruošimą. Klasterio dėka iškilus problemai žinome į ką kreiptis. Šis mus vienijantis tarpusavio įsipareigojimas paspartina darbus ir aiškiai apibrėžia jų pasiskirstymą. Todėl nebeturime gaišti laiko ieškodami, kas galėtų atlikti mums reikalingas užduotis“, – pažymi Kaune veikiančios inžinerijos įmonės direktorius.

Daniulaičio teigimu, darbas inžinerijos srityje sudėtingas, reikalaujantis daug atsakomybės, o rezultatų ne retai prireikia laukti ilgesnį laiką. Todėl inžinieriaus darbą pašnekovas lygina su medikų pareigomis. Pasak jo, gydytojams prireikia dešimtmečio, kol įgytas žinias jie gali pradėti naudoti praktiškai gydant pacientus. Lygiai taip pat ir inžinieriai tam, kad galėtų sukonstruoti pagal planą numatytas funkcijas atliekančius įrenginius, privalo dirbti ir praktikuotis ne vienerius metus.

 

Daugiau informacijos:

https://www.aksonas.lt/

https://rocketcluster.com/