2022-01-30
Naujienos

Kaune įsikūrusios automatikos ir inžinerijos įmonės sėkmės paslaptis: paslaugos klientams – tarsi patiems sau

14 min skaitymas

Automatikos ir inžinerijos srityje dirbanti UAB „Santaviltė“ teikia išskirtinių žinių ir kompetencijų reikalaujančias paslaugas klientams visame pasaulyje. Pasak įmonės vadovo, sėkmingą projektų įgyvendinimą užtikrina profesionali ir patikima komanda, kurios pasiekimai nenustoja džiuginti.

Motyvuoja įdomūs projektai

Kaune įsikūrusi UAB „Santaviltė“ yra daugiau nei 18 m. tarptautinės patirties automatikos bei elektros inžinerijos srityse sukaupusi įmonė. Ji pasižymi turimomis energijos vartojimo efektyvumo,  robotikos ir mechatronikos sričių žiniomis.

UAB „Santaviltė“ siūlo profesionalumu ir aukšta kompetencija išsiskiriančius nestandartinius inžinerijos sprendimus, atlieka elektros ir mechatroninių sistemų modeliavimo, elektros ir valdymo sistemų projektavimo, jėgos ir valdymo spintų surinkimo, PLV pramoninių ir įterptinių kompiuterių, SCADA ir monitoringo programavimo, šiuolaikinių greitaeigių duomenų perdavimo sistemų projektavimo ir diegimo paslaugas.

Įmonės direktorius Andrius Čapas pasakoja, kad mintis sukurti verslą gimė dar dirbant Kauno technologijos universitete (KTU). Pasak jo, nors veiklos pradžia buvo sunki ir prireikė laiko įsisavinti verslo plėtros principus, tačiau projektai, su kuriais dirbo, buvo itin įdomūs ir motyvavo veikti toliau.

„Esame elektros automatikos inžinerijos paslaugų partneris. Nors kartais gali atrodyti, kad mus nustelbia didesnės ir pajėgesnės įmonės, tačiau geriau už mus kalba mūsų darbai. UAB „Santaviltė“ ne kartą pagelbėjo savo partneriams drauge vykdydama sėkmingus komercinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektus“, – teigia pašnekovas.

Analogų neturintys sprendimai

UAB „Santaviltė“ atliktų darbų geografija plati – įmonė dirba su klientais Lietuvoje, Rusijoje, Ispanijoje, Suomijoje, Naujoje Zelandijoje ir kitose šalyse. Tarp įgyvendintų projektų tokie pasiekimai kaip šaldymo agregatų įrengimas akmenslydžio trasoje Šveicarijoje, scenos valdymo sistemų integravimas Rygoje ir Tbilisyje bei šaldymo sandėlių valdymo sistemos SCADA ir PLV modernizacijos darbai įmonėje UAB „Girteka“.

UAB „Santaviltė“ projektų vadovas ir automatikos inžinierius Nerijus Simanauskas pasakoja, kad nors veiklą pradėjo nuo pastatų automatizacijos, svarbiausiais įmonės laimėjimais galima laikyti sėkmingai vystomus laivų modernizavimo ir šaldymo sistemų įrengimo bei mechatroninių sistemų kūrimo darbus.

„Pirmojo laivo sistemų programavimo, projektavimo ir diegimo darbai buvo labai sėkmingi finansiškai ir atitiko visus užsakovo norus. Nuo to laiko pradėjome gana įtemptai vystyti veiklą laivų sektoriuje. Kitas svarbus žingsnis buvo žengtas ėmus dirbti su robotikos ir mechatroninėmis sistemomis. Viskas prasidėjo nuo to, kai vienoje Lietuvos įmonėje atlikome stambų projektą. Tuo metu, tai buvo gana didelis iššūkis, tačiau sėkmingai jį įveikėme, o su užsakovu bendradarbiaujame iki šiol“, – prisimena N. Simanauskas.

Pašnekovo teigimu, didžiausia UAB „Santaviltė“ stiprybė, leidžianti įgyvendinti sėkmingus projektus, yra sukaupta patirtis inžinerijos srityje. „Mūsų kuriami novatoriški sprendimai dažnai būna pirmi ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Nuolatinis tobulėjimas ir naujovių ieškojimas leidžia išlikti konkurencingiems ir pasiūlyti nestandartines, geriausiai klientų poreikius atitinkančias paslaugas.“

Sėkmė slypi komandoje

Tuo tarpu A. Čapas pabrėžia, kad ne mažiau nei sėkmingi įmonės rezultatai, džiugina buvusių bei esamų studentų ir darbuotojų laimėjimai. Pasak jo, UAB „Santaviltė“ veikla grindžiama tarpusavio pagalba. Todėl svarbiausia ne įmonės darbuotojų skaičius, bet tai, jog jais visais galima besąlygiškai pasitikėti.

„Gabius studentus į UAB „Santaviltė“ nukreipia ir KTU dėstytojai, tam, kad jaunuoliai įgytų praktinių bei teorinių žinių. Todėl dar labiau nei finansinė nauda džiugina jaunų talentingų studentų, kurie savo veiklą mūsų įmonėje pradėjo antrame ar trečiame kurse, profesinis augimas. Ne veltui sakoma, kad mokytojas gali didžiuotis, kai jį praauga mokiniai.

Prisidėjęs prie KTU atestacinės komisijos, turėjau galimybę dalyvauti suteikiant profesoriaus laipsnį studentui, kuris savo karjerą pradėjo mūsų organizacijoje. Taip pat palaikome ir kitų gabių jaunuolių siekius bei stengiamės sudaryti geras sąlygas mokytis. Žinoma, būna gaila, kai profesionalai palieka įmonę. Bet ilgai liūdėti nėra kada, nes turime ieškoti naujų talentų“, – pasakoja UAB „Santaviltė“ vadovas.

Vienas iš tokių karjerą UAB „Santaviltė“ dar studijų metu pradėjusių darbuotojų yra Stanislav Ignatavičius. Jis baigė automatikos ir valdymo bakalauro studijas KTU, o jau dirbdamas įmonėje įgijo ir valdymo sistemų magistro laipsnį. „Šioje organizacijoje suteikiamos puikios galimybės tobulėti vienu metu ir dirbant, ir mokantis. Konsultuodamiesi su daugiau patirties sukaupusiais kolegomis, jauni specialistai praplečia akiratį ir pradeda geriau suvokti inžinerinių sprendimų kūrimo procesą“, – tvirtina inžinierius.

Per beveik penkerius veiklos automatikos ir inžinerijos įmonėje metus, S. Ignatavičius prisidėjo prie svarbių robotikos projektų įgyvendinimo. Vienas iš jų – neseniai UAB „Gelgaudiškio gelžbetonis“ pradėtas naudoti automatizuotas šešių ašių robotas, galintis pakelti itin sunkius betoninius blokus. Todėl kalbėdamas apie šį bei kitus atliktus darbus, pašnekovas teigia, kad didžiausias pasitenkinimo šaltinis inžinieriui yra sėkmingai sukurtos ir paleistos naujos sistemos, kurios klientams atneša tiesioginę naudą.

Įmonės ateitis – naujovių diegimas

Pasakodamas apie iššūkius, su kuriais susiduria UAB „Santaviltė“, A. Čapas teigia, kad įmonės vykdomi projektai yra išskirtiniai, be to, tenka konkuruoti su kitomis stambiomis Kaune įsikūrusiomis tarptautinėmis kompanijomis. Todėl reikia įdėti nemažai pastangų norint užtikrinti stabilią įmonės finansinę padėtį, išlaikyti patyrusius komandos narius ar apmokyti naujus darbuotojus. Taip pat daug dėmesio skiriama darbui su partneriais užsienyje.

UAB „Santaviltė“ vadovas pasakoja, kad kompanija ilgai ir sėkmingai naudoja įvairias projektavimo ir programavimo priemones. Šiuo metu įmonės inžinieriai siekia sukaupti dar daugiau žinių bei patirties dirbant vaizdų atpažinimo bei nestandartinių ir pramoninių robotų valdymo srityse.

„Jau nieko nebestebina neprisijungus (angl. „off-line“) veikiantys robotų programavimo ir simuliavimo paketai. Tačiau vadinamieji „skaitmeniniai dvyniai“ (angl. Digital Twins) Baltijos šalyse tebėra naujovė. Neseniai įsigijome keletą licencijų, leidžiančių kurti tokią technologiją. Tai reiškia, kad mes galime ne tik vizualizuoti mechatronines sistemas, bet ir derinti mūsų kuriamas valdymo sistemas pagal užsakovų ar mūsų pačių sukurtus mechaninių sistemų modelius dar neturėdami realios įrangos.

Tai labai svarbu, nes automatinės sistemos visuomet derinamos paskutinės, t. y. kol visa įranga nebūdavo pagaminta, atvežta ir sumontuota, tol derinimo darbai nevykdavo. Dėl to projektai dažnai vėluodavo. Tuo tarpu ši technologija leidžia anksčiau pradėti derinti sistemas, apsaugo nuo dėl programuotojų klaidų kylančių mechaninių gedimų bei padeda įtikinti užsakovą projekto sėkme. Tai kelias, kurį kartu su mechatroninių ir robotinių sistemų kūrimu bei diegimu ketiname eiti artimiausius keletą metų“, – ateities planais dalijasi pašnekovas.

Taiko aukštus kokybės standartus

Nuolat stebėdami ir analizuodami teikiamas paslaugas, UAB „Santaviltė“ darbuotojai kelia kokybės standartus ir taip užtikrina, kad klientų poreikiai ir lūkesčiai visada būtų išpildyti. Pasak A. Čapo, kompanijos kokybės politika yra grindžiama senovės kinų išminčiaus Konfucijaus idėjomis.

„Nepriklausomai nuo užimamų pareigų, savo komandos nariams nuolat kartoju, kad pirmiausia esame šios planetos piliečiai, o tik tuomet darbininkai, mokytojai, gydytojai, inžinieriai, verslininkai ar vadovai. Tuos pačius principus taikome tiek sau, tiek savo klientams. Pagrindinę mūsų veiklos idėją labiausiai atspindi teiginys: ko netrokšti pats, nedaryk kitam“, – pabrėžia Kaune įsikūrusios įmonės vadovas.

Suteikti platesnį kokybiškų paslaugų paketą, UAB „Santaviltė“ padeda ir narystė „Rocket Cluster“. Šioje organizacijoje skirtingų inžinerijos sričių profesionalai dalijasi žiniomis, patirtimis ir kompetencijomis bei siekia tapti labiau konkurencingais ir per trumpesnį laiką įgyvendinti didelio masto projektus. A. Čapas džiaugiasi „Rocket Cluster“ atveriamomis galimybėmis ir teigia, kad partnerystės su kitomis kompanijomis jo vadovaujamai įmonei ypač svarbios.

„Mūsų įmonė pati negamina produktų, todėl mums būtina bendradarbiauti su verslais, kuriančiais gaminius, kuriems reikia elektros ir valdymo. Šiais laikais sunku surasti  rimtą įrenginį, kuris apsieitų be elektros ir automatikos. Todėl klasteris yra bene geriausias būdas suburti bendrą tikslą turinčias skirtingų kompetencijų įmones mokslinių tyrimų ir eksperimentinei veiklai, prototipų ar smulkiaserijinei gamybai. „Rocket cluster“ – būtent tokia organizacija“, – mintis dėsto UAB „Santaviltė“ vadovas A. Čapas.