2022-04-20
Naujienos

Inžinerijos profesionalai: naujausios technologijos auginant dumblius gali sustabdyti ir klimato kaitą

9 min skaitymas

Jau dabar biokurui, maistui bei pašarams auginami makro dumbliai yra viena sparčiausiai augančių pramonių visame pasaulyje. Inovatyvią technologiją kuriantys Lietuvos inžinerijos profesionalai „Rocket Cluster“ neabejoja, kad Skandinavijos šalys gali tapti pasaulinės šių technologijų rinkos centru, o užauginama produkcija – sustabdyti net ir klimato kaitą.

Daugiausiai užauginama Azijoje

Anot „Rocket Cluster“ inžinierių komandai vadovaujančios „Metal Production“ mokslinių tyrimų ir eksperimentinės veiklos (R&D) skyriaus vadovo Jono Kamašausko, šiuo metu makro dumbliai yra gausiai auginami Azijos šalyse, ypač Kinijoje. Tačiau Kinijoje tai daroma remiantis senomis tradicijomis ir technologijomis, naudojama pigi darbo jėga ir pirmaujama tik užauginamo produkto kiekiu, bet ne kokybe.

„Svarbu paminėti, kad specialios dumblių auginimo fermos užtikrina, jog nebūtų alinama jūros ekosistema tiek jūros dumblių auginimo laikotarpiu, tiek nuimant derlių. Vis dėlto daugiau nei 90 proc. visų makro dumblių yra užauginama Azijos šalyse esančiose fermose.

Siekiant išgauti geresnės kokybės jūros dumblius, o ne auginti juos tik dėl kiekybės, turėtume orientuotis į Daniją, Norvegiją, Olandiją, Švediją ir Prancūziją. Minėtos šalys naudoja pažangius kultivacinius mechanizmus ir galėtų pakeisti dabar egzistuojančią Azijos persvarą dublių auginimo pramonėje. Esu tikras, kad būtent šios šalys taps lyderėmis vien dėl technologinio pranašumo“, – apie situaciją pasakojo inžinerijos specialistas.

Anot J. Kamašausko, dumblių auginimas ir platesnis technologijų pritaikymas leistų mažinti su ūkininkavimu susijusią metano emisiją. Taip pat augdami dumbliai fotosintezės metu gali absorbuoti iki 20 kartų daugiau CO2 nei miškai. Jau dabar Lietuvos „Rocket Cluster“ inžinierių klasterio, kuriam priklauso septynios Lietuvos inžinerijos įmonės, kuriama įranga yra naudojama Danijoje ir Norvegijoje.

„Turime neišnaudotus plotus, kuriuose pradėjus auginti dumblius ir pritaikius naujausias technologijas, galėtume sustabdyti net klimato kaitą. Paskaičiuota, kad Vakarinę Amerikos pakrantę apsodinus šiomis kultūromis, pakaktų pašalinti iš atmosferos tiek CO2, kiek jo sukuria 80 000 taršių automobilių“, – pasakojo Lietuvos inžinierius subūrusio klasterio atstovas bei pridūrė, kad jo kolegos vysto projektą, kuris atspindi Europos Komisijos nustatytus ekologinius prioritetus bei prisideda prie ekosistemos išsaugojimo. 

Kuria unikalią technologiją

Dirbdami su makro dumbliais „Rocket Cluster“ inžinerijos profesionalai bei kolegos iš Olandijos ir Norvegijos kuria inovatyvią pramoninio masto maistinių jūros dumblių universalios padėties–modulinio kultivavimo bei derliaus nuėmimo technologiją.

„Mūsų kuriama technologija padės automatizuoti bent dalį darbų, kurie iki šiol yra atliekami rankomis. Tai ne tik sumažins viso auginimo ir derliaus nuėmimo išlaidas, tačiau ir kur kas greičiau leis prisidėti prie gamtosaugos, bado mažinimo visame pasaulyje. Juk būtent šie dumbliai savo sudėtyje turi daugybę vitaminų, omega3 riebalų rūgščių, mineralų ir kt.

Neturime Šiaurės jūros, bet turime tinkamą industriją, tyrimų centrus ir kompetencijas bei  jūros pramonei skirtus įrengimus, kad galėtume vystyti šią pramonę sėkmingai. Svarbu paminėti, kad dumblius galima auginti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai, taip pat po vandeniu ir ne tik lauke, bet ir patalpose. Vis dėlto pagrindinis kriterijus, kuris leidžia nuspręsti, kuris būdas yra geriausias, yra lokacija“, – sakė jau dešimtmetį šioje srityje tyrimus atliekantis ir dirbantis „Metal Production“ ir „Rocket Cluster“ vadovas Gediminas Tamošaitis.

Sujungė inžinerijos profesionalus

„Rocket Cluster“ inžinerijos profesionalai, kalbėdami apie makro dumblių auginimą ir naujausias technologijas, pabrėžė, jog tai – jungtinis ir labai svarbus projektas tiek mechanikos, tiek elektronikos, chemijos ir net dirbtinio intelekto srityse.

„Esame šios srities pionieriai Lietuvoje, o dirbdami su Skandinavijos kolegomis jau dabar matome didžiules perspektyvas. Tiesa, pagrindinis mūsų tikslas yra ne kultivuoti, o vystyti įrangą ir kurti vis tobulėjančias technologijas.

Šiuo metu vystome „seaweed blanching“ sistemą, kuri yra skirta terminiam jūros dumblių apdorojimui. Taip pat vystome inovatyvią ir itin taupią jūros dumblių džiovinio įrangą. Į Azorų šalis esame išgabenę jūros dumblių malūnėlį. Šiuo metu aktyviai dirbame su Danijos įmone siekiant sukurti tvarias sausumos jūros dumblių fermas. Kitaip tariant, mūsų tikslas bendradarbiaujant su jūros dumblių fermeriais perkelti jūros dumblių auginimą į 21 amžių“, –sakė G. Tamošaitis.

„Rocket Cluster” suvienijo skirtingas inžinerijos komandas, kurias jungia aistra inovacijoms ir technologijoms. Šiuo metu klasteris dirba su žinomais Norvegijos ir pasaulio jūros dumblių fermeriais „Arctic Seaweed“, „PureAlgae“, „Oceanrain Forest“ ir kt. Pasak G. Tamošaičio, Norvegijos profesionalų patirtis ir kasdienės problemos inžinierius įkvepia ieškoti ilgalaikių sprendimų ir vystyti pasaulinę jūros dumbli auginimo pramonę.

Įmones UAB „Metal Production“, UAB „Santaviltė“, UAB „Anaga“, UAB „LZtechnika“,  UAB „AKSONAS“ bei du neasocijuotus narius UAB „TeleSoftas“ ir UAB „BE LIVE“ sujungęs „Rocket Cluster“ šiuo metu dirba su daugeliu inžinerijos sričių, tarp kurių moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra, projektų, statinių, sistemų, įrenginių, produktų bei prietaisų kūrimas, įvairių inžinerijos projektų vystymas, gamyba ir pristatymas, lazerių kūrimas ir pritaikymas pramonėje, daiktų interneto technologijų kūrimas ir diegimas, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sistemų kūrimas, šiuolaikinių greitaeigių duomenų perdavimo sistemų projektavimas ir diegimas, konsultavimas įvairiais inžinerijos bei kapitalo pritraukimo klausimais, jūros dumblių auginimas ir nuėmimas bei kt.