Lietuvos inžinieriams nebaisus ir raketų mokslas: kuria pasaulyje pirmaujančias technologijas
14 min skaitymas
Prieš penkerius metus pasirinkę tuomet dar nepopuliarų, tačiau perspektyvų tikslą suburti inžinerijos profesionalus į vieną komandą „Rocket Cluster“ atstovai dabar gali džiaugtis sėkme tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Skirtingų sričių inžinerijos profesionalai iš septynių mūsų šalyje veikiančių įmonių šiandien kuria inovacijas, kurios stebina ir diktuoja inžinerijos ateitį.
Tapo pradininkais
Paprašytas prisiminti, kaip dar 2016 metais sumanė suburti kolegas iš skirtingų įmonių Lietuvoje, UAB „Metal Production“ bei organizacijos „Rocket Cluster“ vadovas Gediminas Tamošaitis sako, jog jau tuomet norėjo, kad inžinerijoje būtų mažiau konkurencijos, o kurdami ir vykdydami įvairius užsakymus profesionalai galėtų konsultuotis tarpusavyje.
„Rocket Cluster“ prasidėjo nuo mūsų įmonės veiklos, nes norint kurti įvairius projektus ir juos vystyti, įrengti, kurti technologijas atsirado kompetencijų trūkumas. Juk inžinerija yra labai plati ir apima daugybę skirtingų sričių, todėl norint dirbti produktyviai prireikia ir įvairių sričių specialistų žinių. Esame tie, kurie viską įgyvendina nuo brėžinio iki paleidimo gamybai bei išbandymo. Į inžineriją žiūrime tarsi gydytojai į mediciną, o gavę užduotį susirenkame kaip į konsiliumą ir pažvelgiame į problemą ar klausimą iš visų skirtingų pusių.
Pradėjome bendradarbiauti su skirtingomis įmonėmis ir pamatėme, kad tai turi potencialo. Taip ir gimė „Rocket Cluster“ idėja, kai skirtingos įmonės sutelkia jėgas ir gali kurti tikrą raketų mokslą. Ir darbai tada vyksta raketos greičiu. Inžinerijoje greitis ir geriausi sprendimai yra labai svarbūs, o dalindamiesi ryšiais, žiniomis, kontaktais ir projektais esame produktyvesni nei po vieną“, – prisiminė G. Tamošaitis.
Pasak profesionalo, anksčiau inžinerijos rinkoje netruko konkurencijos, kuri neretai užgoždavo ir bendradarbiavimą. Šią nusistovėjusią nuostatą keičianti „Rocket Cluster“ organizacija tampa pavyzdžiu ir kitoms įmonėms.
Nuo mokslinių tyrimų iki jūros dumblių auginimo ir nuėmimo
Įmones UAB „Metal Production“, UAB „Santaviltė“, UAB „Anaga“, UAB „LZtechnika“, UAB „AKSONAS“ bei du neasocijuotus narius UAB „TeleSoftas“ ir UAB „BE LIVE“ sujungęs „Rocket Cluster“ šiuo metu dirba su daugeliu inžinerijos sričių, tarp kurių moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra, projektų, statinių, sistemų, įrenginių, produktų bei prietaisų kūrimas, įvairių inžinerijos projektų vystymas, gamyba ir pristatymas, lazerių kūrimas ir pritaikymas pramonėje, daiktų interneto technologijų kūrimas ir diegimas, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sistemų kūrimas, šiuolaikinių greitaeigių duomenų perdavimo sistemų projektavimas ir diegimas, konsultavimas įvairiais inžinerijos bei kapitalo pritraukimo klausimais, jūros dumblių auginimas ir nuėmimas bei kt.
„Rocket Cluster“ esančios įmonės jau dabar sėkmingai veikia ar turi filialus ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Estijoje, Norvegijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Šveicarijoje ir Nyderlanduose bei bendradarbiauja su klientais ir kitose pasaulio šalyse. Anot G. Tamošaičio, geografija nedaro įtakos inžinerijai, o kuriamos inovacijos yra reikalingos visame pasaulyje.
„Mūsų organizacijos, kuri vienija penkias minėtas įmones ir du neasocijuotus narius, tikslas yra klientui suteikti kuo platesnį paslaugų spektrą ir efektyviausius sprendimus kuo greičiau. Būtent tai ir diktuoja paklausa visame pasaulyje.
Džiaugiuosi, kad organizacijoje yra būtent tie partneriai, kurie mąsto panašiai, yra pasirengę bendradarbiauti ir turi kantrybės, nes kuriant kažką visiškai naujo rezultatai greitai neateina, o šiandien jau gauname projektus, kurie mūsų nepasiektų, jei nebūtume įkūrę „Rocket Cluster“, – sakė UAB „Metal Production“ vadovas bei pridūrė, kad tik dirbdami kartu ir sukūrę „Rocket Cluster“ septynių įmonių inžinieriai tapo net aštuonių svarbių asocijacijų nariais, įvykdė daugybę jungtinių projektų bei pelnė susidomėjimą pasaulio inžinerijos rinkoje, o kartu gavo galimybę pristatyti Lietuvą kaip inovacijų ir naujausių technologijų šalį.
Stiprioji klasterio pusė – inovacijos
Pašnekovas sako, kad „Rocket Cluster“ gali užtikrinti, jog produktai bus sukurti ne tik greičiau ir kokybiškiau, bet kartutai leidžia investuoti savo resursus ir žmogiškuosius išteklius į startuolius.
„Neseniai dalyvavau konferencijoje, kurioje buvo kalbama, jog tokio tipo klasteriai sukuria keturiskart daugiau inovacijų nei atskirai veikiančios įmonės. Jos ir pelningesnės, kadangi sukuria didesnės vertės produktus ir iš to gaunama didesnė grąža.
Norime Lietuvoje keisti sampratą apie klasterius ir inžineriją. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse ir Olandijoje įsikūrusios įmonės sukuria daugiausiai technologijų startuolių ir inovacijų. Turime kur pasitempti, tačiau kartu matau ir didelį potencialą. Tam reikia žinių, technologijų išmanymo bei įdėti įdirbio. Lietuvoje yra ideali šalis gaminti nestandartinius įrengimus ir gaminius, testuoti procesus. Mūsų žmogiškieji resursai yra kiek pigesni, turime didelę galimybių industriją, kurioje turime galimybę greitai kažką pasigaminti“, – sakė inžinerijos profesionalas.
„Misija tapo ir noras padėti“
Prakalbus apie „Rocket Cluster“ ateities planus G. Tamošaitis sako, kad juose dar daugiau projektų ir bendradarbiavimo. Neseniai į klasterio narius kreipėsi Norvegijoje įsikūrę biochemikai, kuriems prireikė sukurti, detalizuoti ir parinkti reikalingą įrangą maisto atliekų perdirbimui. Turėdami žinių, kaip turi atrodyti šis procesas, mokslininkai ieškojo inžinerijos profesionalų, kurie padėtų reikalingus procesus paversti realybe. Būtent Lietuvoje savo tikslą jiems ir pavyko pasiekti.
„Šiuo metu vienijame tik Lietuvoje įsteigtas įmones, bet matome daug galimybių ir norėtume paskatinti į mus kreiptis lazerių, mikrosistemų, biochemijos, chemijos, elektronikos srityse ir daiktų interneto dirbančias įmones ir inžierius
Mūsų misija kartu tapo ir noras padėti tiems, kurie į mus kreipiasi dėl inovacijų. Juk inžinerija gali išspręsti problemas, palengvinti gyvenimą ir suteikti galimybę ateities technologijomis naudotis kur kas anksčiau“, – sakė jis.
Pasak „Rocket Cluster“ iniciatoriaus ir įkūrėjo, jau dabar kuriamų fondų netolimoje ateityje klasteriui leis besikreipiantiems padėti ne tik žmogiškaisiais resursais ir idėjomis, tačiau ir finansiškai.